Twój pies nie czuje się dobrze? O czym świadczą nietypowe symptomy

Psie dolegliwości

Twój pies nie czuje się dobrze? O czym świadczą nietypowe symptomy

Pies ma biegunkę, wymioty, gorączkę, wysypkę – takich objawów nie zbagatelizujesz. Szybko je zauważysz i udasz się do weterynarza, by pomóc zwierzęciu. Czasami jednak objawy są na tyle niewyraźne czy nietypowe, że usypiają czujność właściciela. Mając świadomość, o czym nietypowe symptomy mogą świadczyć, nie zignorujesz ich i może nawet uratujesz psu życie. A na pewno poprawisz mu jego komfort.

Z psami jak z ludźmi

Nietypowe symptomy u psów da się porównać do sytuacji z niemowlętami – też nie powiedzą, co im jest, ale widać po ich zachowaniu, że coś jest na rzeczy. Dorośli też nie zawsze wiedzą od razu, że na coś chorują, i wielokrotnie ignorują pewne sygnały z ciała (np. komuś jest ciągle zimno – być może chodzi tylko o ubiór, ale należałoby zbadać, czy tarczyca dobrze pracuje).

Zarówno ludzi, jak i psy w sytuacji „podejrzanej” powinien zbadać lekarz i na podstawie wyników postawić diagnozę.

Siebie znasz – wiesz, czy się dobrze czujesz, czy coś Cię boli. To czasem jest tylko niejasne wrażenie, bez wyraźnych objawów.

Pies też komunikuje swoje samopoczucie, ale musisz to zauważyć, czyli dobrze go obserwować. Od początku Waszej znajomości. Tylko wtedy zauważysz subtelne zmiany.

Weźmy zatem pod lupę kilka popularnych nietypowych objawów, które mogą świadczyć o chorobie.

Nietypowe symptomy u psa i „podejrzane” choroby

  1. Pies gubi więcej sierści niż zazwyczaj

Objawy związane z sierścią (nadmierne gubienie, łamliwość, matowienie) wiążą się często z dużymi brakami witamin i minerałów. Witaminki? Brzmi banalnie i niegroźnie, ale jeśli stan trwa dłużej, dojdzie w końcu do poważnej choroby.

Przykłady:

  • braki witaminy A – zaburzony wzrost, problemy ze wzrokiem,
  • braki witaminy PP (niacyny) – owrzodzenie jamy ustnej,
  • braki witaminy B6 – problemy z nerkami,
  • braki witaminy D – krzywica, brak odporności,
  • niedobór magnezu – zaburzenia pracy serca, osłabienie,
  • niedobór selenu – zwyrodnienia mięśniowe.
  1. Pies śpi więcej niż przedtem

Dorosły pies śpi przeciętnie od 12 do 14 godzin na dobę. To dużo w porównaniu do człowieka. Zauważasz, że sen Twojego pupila trwa znacznie dłużej? Przesypia czas, w którym zwykle był aktywny? – Wybierz się z nim na badania.

Podejrzanych chorób jest w tym przypadku dużo, m.in.: cukrzyca, niedoczynność tarczycy, niedrożność jelit, choroby stawów, borelioza. Zastanów się, czy widzisz jeszcze inne objawy, a weterynarz zapewne zleci badania krwi.

  1. Matowe oczy

Oczy psa powinny błyszczeć. Łzawienie, zaczerwienienie, zaropienie czy biała „mgła” na źrenicy to symptomy oczywiste, które skłaniają do natychmiastowej pomocy zwierzakowi.

Inna sprawa, że bywają oczy po prostu bez zwykłego blasku – matowe. Wtedy też miej się na baczności i szukaj przyczyny. Możliwe, że:

  • psa coś boli,
  • pies cierpi na depresję (tak, to się zdarza!),
  • zaczyna się jakaś choroba narządów wewnętrznych (np. wątroby, nerek), cukrzyca.
  1. Trzepanie głową

Nietypowy symptom? Niekoniecznie dla osób, które ze zwierzętami miały do czynienia, ale właściciel swojego pierwszego psiaka pewnie będzie zaskoczony, gdy spotka się z trzepaniem głową.

Sporadyczne trzepanie jest normą – psa coś zaswędzi albo pozbywa się ciała obcego (mrówki, kropli wody). Notoryczne trzepanie wymaga sprawdzenia.

Najczęstsza przyczyna: zapalenie uszu, alergia.

Czym grozi zignorowanie i brak leczenia? Nadkażeniem, a w dalszej konsekwencji głuchotą.

Uwaga! Częściej dotyczy psów z klapniętymi uszami – mniejszy dostęp powietrza ułatwia rozwój bakterii i drożdżaków.
  1. Saneczkowanie – pies jeździ pupą po podłodze

To również znane zachowanie psa dla właścicieli świadomych, u nowych budzi zaskoczenie i… śmiech. Wygląda zabawnie, ale psu bynajmniej nie jest wesoło, bo po prostu swędzi go (i czasem boli) odbyt.

Pies powinien samodzielnie oczyszcza

gruczoły przy wypróżnianiu się, ale niektóre czworonogi mają z tym problem. Jeśli zdarza się to Twojemu pupilowi, udaj się do weterynarza, który pozbędzie się zalegającej wydzieliny.

Co czeka psa, jeśli zignorujesz problem? Prawdopodobnie z czasem powstanie ropień lub przetoka – w takiej sytuacji być może konieczna będzie interwencja chirurgiczna.

  1. Suczka buduje „gniazdo”

To normalne, że psy szykują sobie posłanie, rozkopując koc, drapią legowisko – przecież ma być miękko i przytulnie.

Co innego, gdy pojawia się większa skala zjawiska i pies:

  • przeciąga posłanie w nowe miejsca, czasem do szafy,
  • rozgryza koc na mniejsze kawałki,
  • broni „gniazda” przed intruzami,
  • znosi zabawki.

Prawdopodobnie psina jest w ciąży – prawdziwej lub urojonej. W jednym i drugim przypadku konieczna jest wizyta u weterynarza.

W pierwszym – wiadomo – suczce i jej przyszłym maleństwom należy się dobra opieka.

W drugim: suczka nadmiernie się stresuje, grozi jej zapalenie gruczołów mlekowych, może mieć chorą tarczycę.

  1. Pies się kołysze

Wstaje z trudem, przy chodzeniu się kołysze, zatacza się, nie panuje nad ruchami – pies przypuszczalnie cierpi na którąś z tych chorób:

  • dysplazję w obrębie stawu biodrowego,
  • babeszjozę,
  • udar,
  • żółtaczkę.

Jak najszybciej udaj się do lekarza weterynarii.

  1. Pies ma napady agresji

Behawioralne objawy kojarzą się z pracą nad wychowaniem psa i zazwyczaj o to chodzi. Zwróć jednak baczną uwagę, gdy Twój pies ma nagłe (niesprowokowane) ataki agresji.

Taki nietypowy symptom – nietypowy w znaczeniu zdrowia fizycznego – kieruje podejrzenia na guz mózgu.

Zapobiegaj, ile możesz

Na pewne rzeczy masz wpływ. Na przykład na to, ile aktywności zapewniasz pupilowi, czy dostaje regularne szczepienia i jest odrobaczany, czy ma zbilansowany pokarm. Jeśli możesz, wspomagasz go suplementami, np. olejem Canna Pets, który ma imponujące spektrum działania.

Twoje zwierzę to Twój najlepszy przyjaciel, prawda? Troszczysz się o jego bezpieczeństwo, zdrowie i dobre samopoczucie. Nie jesteś w stanie zapobiec każdej sytuacji. Nie wyrzucaj sobie, jeśli z braku świadomości coś przeoczysz i zaniedbasz. Po prostu obserwuj, co pies Ci komunikuje swoim zachowaniem. I działaj, jeśli jakiś nietypowy symptom Cię zaniepokoi.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *



Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/zoofokus1/domains/cannapets.pl/public_html/wp-content/themes/ceepet/functions.php on line 47

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/zoofokus1/domains/cannapets.pl/public_html/wp-content/themes/ceepet/functions.php on line 50